WordPress E-ticaret Sitesi İçin Tema Seçimi ?

WordPress E-ticaret Tema Seçimi

Wordpress E-ticaret Tema Seçimi

E-ticaret ihtiyaçlarınız için uygun bir WordPress e-ticaret temasına karar vermek işin zor kısımlarından biridir. Hatta bir e-ticaret temasının nasıl olması gerektiğine karar verirken e-ticaret mağazanız için doğru özellikleri belirlemek kafanızı epey karıştırabilir. Bu nedenle, bir WordPress e-ticaret teması tercih etmeden önce aşağıdaki maddeleri incelemenizde fayda var.

1. Web site dolaşımında Navigasyon kolaylığı

E-ticaret sitenizde navigasyon kolaylığı kaliteli bir web sitesi deneyimi sunmanıza yardımcı olur. Gerry McGovern tarafınca yapılan bir araştırmada, insanların %70’inin web sitesinde bir şey ararken arama yapmak yerine navigasyona başvurduğu ortaya çıkmıştır. Sayfalar arasında dolaşırken yolunu kaybetmeden nerede olduğunu bilen ziyaretçiler için web siteniz daha güvenilir hale gelecektir.

WordPress e-ticaret teması tercihinizde, web sitenizin ana sayfasından başlayıp ödeme sayfasına kadar olan gezintinin karmaşık olmadığından emin olun ve 3 tıklama kuralını (ziyaretçilerinizin üç tıklamayla aradıkları ürünler için istenen bilgileri kolayca bulabilecekleri – alışveriş yapabilecekleri) takip etmeyi amaçlayın.

2. Yükleme süresi hızlı olsun.

Müşterilerin %60’ı websitesinin yüklenmesi için 3 saniyeden fazla beklemek zorunda kaldığında, web sitenizi terk eder. Bu nedenle sayfa yükleme hızı, iyi bir kullanıcı deneyimine etkisi olduğu için SEO söz konusu olduğunda oldukça önemli bir etkendir. Herhangi bir temayı sitenize uygulamaya karar vermeden önce, seçtiğniz temanın demo web sitesini PageSpeed ​​Insights yardımıyla çalıştırıp hızına bakın. 

Sayfa açılış hızını teşhis etmek için kullanabileceğiniz farklı faydalı araçlar ise, Pingdom Tools ve GTmetrix’tir.

3. Web site güvenliğini sıkı tutun.

E-ticaret mağazasına sahip olduğunuzda kişilerin kredi kartı bilgilerini ve teslimat adresleri gibi hassas bilgilerini korumaktan sorumlu olduğunuzu unutmayın.

WordPress’in güvenlik özelliklerinin bir çoğu web hostinginiz ile alakalı olsa da, güçlü bir SSL sertifikası satın almak ve çeşitli güvenlik wordpress eklentileri yüklemek e-ticaret site güvenliğinizi artıracaktır.

4. Responsive Mobil duyarlı tasarım

Web siteleri farklı cihazlarda farklı ekran çözünürlüklerinde ve tarayıcılarda görüntülenir, İdeal tema ne olursa olsun iyi görüntülenmeli ve çalışabilmelidir. Şimdiki birçok WordPress teması mobil uyumlu tasarıma sahip olsa da, göze çarpan sorunlar olup olmadığını görmek için temanın demo sayfasında kendi telefon ve tabletinizden incelemenizde fayda var.

5. Temiz kodlanmış tema

SEO problemlerini en aza indirmek için tercih ettiğiniz temanın en son kodlama standartlarına göre tasarlanmış olması önemlidir. Özellikle fazlaca yazılmış kod, arama motorlarında site indekslemesini yavaşlatırken, ziyaretçi deneyimini de etkileyebilir. Olası işaretleme hataları için bir tema demosunu kontrol etmek için W3C Markup Validator’u kullanabilirsiniz.