ssl seo eticaret gerekli mi
Seo

SSL sertifikasının Seo için önemi nedir ?

SSL sertifikasının Seo için önemi nedir ?

HTTPS ( SSL ) nedir?

HTTPS, internet tarayıcısı ile gezindiğiniz ve alışveriş yaptığınız web siteleri arasında güvenli bir bağlantı oluşturarak internette güvenli bir şekilde dolaşmanızı sağlar. HTTPS, bu işlemlerin güvenliğini sağlamak için şifreleme teknolojisi olan SSL veya TLS kullanır.

SSL ‘in Seo ‘ya etkisi nedir?

HTTPS ssl sertifikasının sitelerin hem güvenliğini hem de ziyaretçilerin bilgilerini koruması arama motorları tarafından tercih edilen bir kriterdir. Google gibi en çok kullanılan arama motorunun bize güvensiz veya bilgilerimizin korunmadığı siteleri karşımıza çıkarmasını hiç kimse istemez. Tam da burada başta Google olmak üzere arama motorları ve tarayıcılar güvenli bağlantı sunan web sitelerini göstermek istiyorlar.

Bunu da Google geçtiğimiz yıllarda yaptığı bir açıklama ile tüm web site tasarımcılarına ve web site sahiplerine duyurdu. https:// bağlantısı olmayan yani SSL sertifikası bulunmayan siteleri üst sıralara çıkarmayacağını ve SSL sertifikası olan siteleri de sıralama değerlendirmesi yaparken dikkate alacağını bildirdi.

Sonuç olarak; söz konusu olan arama motorları SSL sertifikasını yani https:// güvenli bağlantı protokolünü arama sonuçlarında göstermek istiyorlarsa, bizimde sitemizi arama motorlarının sevdiği şekilde optimize etmemiz gerekir.

SSL sertifikası tüm web siteleri ve bu sitelerin tüm sayfaları için geçerli olması gerekir. Sadece e-ticaret veya kredi kartı kullanılan, kimlik bilgilerinizin yer aldığı banka veya devlet siteleri değil herhangi bir blog sitelerinde bile olması gerekir.

SSL Sertifikası için dikkat etmeniz gereken, web sitenizdeki tüm linklerin http:// protokolünden https:// haline dönüşmesidir. Eğer web sitenizde https:// halini almayan linkler varsa ziyaretçileriniz o sayfalara girmekte sorunlar yaşayabilir ve tarayıcıda bağlantı güvenli değil şeklinde ziyaretçilerinize pek hoş olmayan bildirimde bulunurlar. Yapmanız gereken ssl sertifikası alıp hem ziyaretçilerinize hem de arama motorlarına sitenizi ve sitenizin içeriğini rahat kullanılabilir hale getirmektir.

Siz yine de sitenizin içeriğinde https:// bağlantısı olmayan linkleri iyice kontrol edin. Metinlerde yer alan bağlantılarda ssl bağlantısı olmayan linkler yer alıyor olabilir. Resimlerde dışarıya link verdiyseniz onları da kontrol edin. Kendi sitenizde ssl sertifikanız kurulu olsa da yazılarınızda, resimlerinizde ve embed kodlarınızda http:// şeklinde bağlantılar varsa sitenizi güvenli değil olarak işaretleyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.