Site İçi Seo Ayarları Nedir, Nasıl Yapılır ?

İç Optimizasyon Nedir?

Websiteniz üzerinde yapacağınız arama motoru ayarlarına site içi seo ayarları denmektedir. Adından da anlaşılacağınız üzere, sitenizde yer alan içeriklerin, resimlerin, başlıkların ve url yapısının ayarlanmasıyla sitenizin ziyaretçilerinize nasıl gösterildiğini arama motorlarına kolaylık sağlayacak şekilde ayarlamalar yapmaktır. SERP’de ( arama motorunda gösterilen siteler ) başlık, açıklama ve bir de web sitesinin URL’si olarak yer alır ve websitenizi optimize etmeye başladığınızda ilk geliştirmeniz gereken bölümlerdir. Elbette sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirmeniz gereken dah başka detaylarda mevcuttur. Tüm bunları aşağıda bölümler halinde açıklamaya çalışayım.

Başlık Etiketi Nedir ?

Web sitenizin başlık etiketi ( title etiketi ), sitenizin içindekilerin özetini arama motoru sonuç sayfalarında gösteren başlık elemanıdır. Doğru seçilmiş başlık etiketi sitenizin arama motoru sonuçları üzerinde tıklanma oranını büyük ölçüde etkiler ve site içi SEO’nun en önemli baş rol oyuncusudur. Genellikle arama motorları belirlediğiniz site veya sayfa başlığınızın ilk 50-60 karakter kadar olan kesimini görüntüleyebilirler.

Meta Açıklaması Nedir?

Meta açıklaması, sitenin veya sayfaların içeriklerini kısaca özetleyen arama motorunda sayfa başlığı altında yer alan sitenin açıklamasıdır. Başlık etiketinden farklı olarak meta açıklaması kullanıcılara sayfanızın ne hakkında olduğunu anlatmaya yarayan bölümdür. Meta açıklama başlık etiketinde olduğu gibi sitenizin tıklanma oranını etkiler.

URL Yapısı Nedir ? Naıl Olmalıdır ?

URL sitenizdeki sayfaların, resimlerin ve diğer öğelerin konumlarını belirleyen site içi adreslerdir. Bu adreslerin, websitenizdeki sayfaların, yazıların, resimlerin ve varsa indirilebilir dosyaların ne hakkında olduğunu anlatan aralarında boşluk, büyük harf, türkçe karakter ve alt tire içermeyen şekilde hazırlanması site içi SEO dostu URL’leri olarak arama motorlarında kolayca bulunabilmemizi sağlarlar. Karmaşık, anlamsız ve url yapısına uygun olmayan URL’ler SEO’da büyük sıkıntılar oluşturabilir. Bu da sitenizin alt sıralarda görüntülenmesine neden olabilir.

Mesela okumakta olduğunuz bu sayfanın url’si şu şekildedir.

https://www.internetvitrini.com/site-ici-seo-ayarlari-nedir-nasil-yapilir/

Görüldüğü üzere türkçe karakter yok, büyük harf yok, aralarda boşluk yok, alt tire yerine ortada tire ile kelimeler ayrılmış ve sayfanın içeriğini yansıtan hatta başlığı içinde barındıran anlaşılır bir url biçimi mevcut.

Sayfa içi Başlık ve Alt Başlık Etiketleri

Sitenizdeki metinlerin başlık etiketleri, içeriğinize ait başlıkları ve alt başlıkları oluşturmanıza yardımcı olur. Bunlara header etiketleri denir. Header etiketlerinin hiyerarşik düzeni H1’den H6’ya doğru giden bir düzen içindedir. Örneğin; H1 bir sayfanın ana başlığı olurken, H2 etiketi H1’in bir alt başlığı görevini üstlenir. Header etiketleri arama motorlarının içeriğinizi daha iyi okumasına ve anlamasına yardımcı olur.

Dahili Link

Web sitenizin içinde dahili linkler, sayfalarınızın sitenizde birbiri ile bağlanmasını sağlarlar. Ziyaretçileriniz sitenizde diğer sayfalarınızıda gezinme imkanına erişmiş olurlar. Ziyaretçileriniz sitenizdeki diğer sayfaları arama motorunda aratarak değil de hali hazırda sitenize gelmişken mevcut diğer sayfalarınıza veya ürünlerinize de göz atabilirler.

Site Haritaları

Web sitenizin de yer vereceğiniz bir site haritası, hem ziyaretçilerinizin hem de arama motorlarının websitenizin yapısını anlamasına yardımcı olacaktır. İki farklı türde site haritasından bahsedebiliriz.

Bu site haritaları;

  • HTML site haritaları
  • XML site haritaları

Html site haritaları sitede gezinen ziyaretçilerin yönlerini ve içeriği daha kolay anlayabilmeleri içindir. Bir nevi navigasyon ve içindekiler şeması olarak işlevi vardır.

Xml site haritaları arama motorlarının sitenizi indexlerken kullandıkları bir içerik şablonu gibi görev üstlenir. Her ikiside ziyaretçi ve arama motoru ayarları bakımında site ziyaretini daha iyi deneyimlemenin en önemli unsurlarındandır.