seo uyumlu makale nasil yazilir
Seo

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Arama motorları özellikle Google ile uyumlu bir web site tasarımı nasıl olmalı?

Arama motoru, web sitemizi ilk sırlarda yada ilk sayfalarda gösterme işini web sayfamızda bulunan kelimeler ile sağlamaklar. Kelimeler de sitemizdeki cümleleri ve cümlerde web sitemizin içeriğini oluştururlar. Web site hazırlama konusunda ki öncelik sitenin tasarımı, grafikleri, resimleri değilde ziyaretçiye sunacağımız içerik olmal
Bu içerikler ziyaretçiye fayda sağlıyor ve aradığı şeyi bulup sitemizden yararlanıyor mu?

Her site sahibinin özenle dikkat etmesi gereken seo uyumlu makale yazmaktır. 
Bu durum arama motorlarının web sitemizi üst sıralarda çıkarmasına olanak sağlıyor.
Eğer ziyaretçiye fayda sağladıysa , bir sonraki ziyaretçi için artık web sitemizi daha da ön plana çıkarmaya gayreti gösteriyor. çünkü arama motorlarıda kendilerini kullanan, internette bir şeyler arayan insanları memnun ettikçe daha çok popüler olup daha çok kullanılmayı istiyorlar.

Web sitesinin içeriği Nasıl Hazırlanmalı nelere dikkat etmeliyiz?

Search Engine Optimization’da Kelimelerin Önemi

Hedef kitlemize nasıl bir site sunmak istediğimizi düşünerek başlayalım. Kimleri web sitemize çekmek istiyoruz?

Sitemizde belirlediğimiz anahtar kelimeler ile konuyu anlatan yazılara yer vermeliyiz. Bu yazdıklarımızı ne çok abartmalı nede çok kısa tutmalı.

Makalelerimizin başlıkları makaleyi kısaca anlatacak şekilde olmalı ve içinde anahtar kelimelerimiz bulunmalı.
Kelimeleri seçerken hedefinizde olan ziyareetçi herhangi bir arama motorunda hangi kelimeleri kullanarak sitenize gelebilir?

Bunları anahtar kelimeleri kullanarak yaparız. Aranma ihtimali yüksek olan kelimeleri yazılarınızın içine serpiştirmek ve gizli özne kullanmaktan kaçınarak yapabilirsiniz.
Seçtiğiniz anahtar kelime rolünü üstlenecek olan kelimelerin eş anlamlılarını kullanmakda size ayrıcalık kazandıracaktır. Ziyaretçi popüler olan kelime ile aradığını bulammaış olabilir veya farklı bir kelime ile aramalarına devam edebilir.
Mesela araba kelimesi yerine otomobil kelimesini kullanabilir.

Başka bir örnek daha vereyim, ziyaretçimizin yolculuk kelimesi geçen bir arama yaptığını düşünürsek içinde yolculuk kelimesi geçen içeriklere ulaşacak.

Peki ya seyehat kelimesi geçen bir arama yapıyorsa?

Bu durumda seyehat kelimesiyle ulaşacağı içeriklere yani web sayfalarına ulaşacak. Her ikisinide yazılarında veya ürünlerinin açıklamasında kullannan bir site varsa her iki ziyaretçiyide kapacak demektir. Bu şekilde alternatif kelimeler, arama motoru optimizasyonu bakımından da özgün bir içerik oluşturacaktır.

Arama Motoru Ayarları için Noktalama ve kısaltmalar

Yazdığınız yazıların daha okunabilir olmalarını sağlamak ve daha anlaşılır olmak, ancak noktalama ve imla kurallarıyla olur. Belki arama motoru bu kuralları anlamayacak ve sadece kelimeleri baz alacak. Fakat amacımız arama motorundan çok ziyaretçiye hizmet sunmak. Okumakta veya anlamakta zorlandığı akıcı olmayan içerik ziyaretçinin sayfadan uzaklaşması demektir ve bu site içindeki sayfalarımızın rütbe (pagerank ) değerini düşürür. Eğer arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız. Ziyaretçinnin sayfadan hemen çıkmasını engellemelisiniz. Sayfada kalınan süre arttıkça arama motorlarının tuttukları istatistiklere göre uzun süreli kalınan sayfada ziyaretçi aradığını buluyor anlımı çıkartılır ve yine bir başka sefere bir başka kişiye sayfamız daha ön planda sunulur.

Kısaltmalar kullanmak yada kullanılan kısaltmalrın açılımlarını kullanmak.
Her zaman hem arama motorları için hem de ziyareçiler için alternatif veriler sunacaktır. Zaten arama motorlarıda bu konuda algoritmalrını geliştirmeye devam ediyorlar. Bunu da bir örnek ile açıklayayım.

Şu anda okumakta olduğunuz yazı SEO ile ilgili ve biraz zaman ayırıp buraya kadar okuduğunuz yazının içinde şunlar yer almış mı bi dikkat ediniz. “Seo”, “SEO”, “Search Engine Optimization”, “Arama Motoru Optimizasyonu”, Arama Motoru Ayarları”

Dikkat ettiyseniz. Seo bir kısaltmadır açılımıda hemen ardındaki Search engine … ‘dır. Biraz daha dikkatle inceleyince buraya kadar okuduklarınız içinde yer alan eş anlamlılık konusuda azda olsa yer almakta, en azından arama motoru ayarları şeklinde türkçe karşılğınıda yazmışız.

Sizlerde bu konulara dikkat ederek hem sitenizin daha anlaşılır hemde daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

İşiniz için hazırlatacağınız web sitenizi yada bloğunuzu arama motorlarında içeriğinizin kalitesi ile yükseklere taşımak mümkün. Kalitesi düşükse istemediğimiz durumlar yakamızı bırakmayacaktır.

Siteyi kendiniz yapmıyorsanız yaptırdığınız kişilere bu konularla ilgili görüşlerinizi belirterek sitenizin içeriğini daha uyumlu hale getirebilirsiniz.
Eğer seo uyumlu içerik nasıl olmalı konusunu sitenizde uygulamaya başladıysanız veya var olan sitenizi gözden geçirip yeniden düzenlediyseniz seo ile ilgili makalelerimizi okumaya ve uygulamaya devam edebilirsiniz. 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.