seo calismasi nedir nasil yapilir
Seo

Seo Nedir ?

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ), internette varlıklarını sürdüren sitelerin arama motorlarında listelenebilmesi için web sitelerinin iç yapısında, metinlerde, resimlerde, meta etiketlerinde, içeriye ve dşarıya linklerde, site tasarımındaki kodlarda ve sitenin dışında yer alan diğer sitelerdeki stratejik düzenlemele ve yapılması gereken işlemlere seo ( Search Engine Optimization ) denir.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu’ nun İngilizcedeki Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin baş harflerinden kısaltılmış ifadesidir..

Web sitelerinin internette arama motorlarının sonuç sayfasında ( SERP ) daha iyi sıralama elde etmesi için düzenli olarak ve belirli bir stratejik plan ile geliştirmeler yapma aşamalarını içerir. SEO sayesinde web sitenizin ziyaretçiler açısından bulunabilirliği artırabilir ve daha fazla ziyaretçiye sitenizi sunabilirsiniz. SEO Nedir ? Seo ayarları nasıl yapılır ? Seo ayarları yaparken nelere dikkat etmeliyim? gibi sorularınızın yanıtlarını burada vermeye çalışacağım.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı: Search Engine Optimization. İngilizce kelimelerin kısaltılması olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Ayarları’dır. SEO’nun en kısa anlamı, web sitelerinin Google, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında çıkan sonuçlarda yükselmesi için yapılan bir takım çalışmalara denir.

SEO websiteleri için neden önemli ?

SEO ayarlarının amacı web sitesini arama motorlarında hedef kelimeler üzerinden üst sıralara çıkarmaktır. Özellikle arama motorlarının ilk sayfalarında yer alan web siteleri daha fazla ziyaretçi alırlar. Daha fazla ziyaretçi her web girişimcisini memnun eder.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SERP’deki ( arama motorlarındaki çıkan sonuçlar listesi) sonuçları belirleyen bazı etkenler var, en önemlileri arasında alaka seviyesi, yetki ve özelleştirme yer alıyor. Bu verileri anlamamız ve sitemizi bu verilere uygun ayarlamalar yapmamız web sitemize fayda sağlayacaktır. Google ve diğer arama motorları arama yapan kullanıcılarına en alakalı ve yetkin sonuçları göstermek istedikleri için bu etkenleri önemli kılmaktadır. Google başarısını kullanıcılarına kaliteli sonuçlar, aradıkları şeylerin bulunan sonuçlarda tam olarak doğru siteler olmasına borçludur. En iyi deneyimi hangi web sitesiyle sunarsa o web sitesini her zaman için ön sıralarda göstererek ödüllendirir. Bu nokta da biz web sitesi sahipleri Google’a kaliteli sonuçlar sunma konusunda yardımcı olursak bunun ödülünü ilk sıralarda gösterilme olarak almış oluruz. Özenilmiş, Özgün ve Kaliteli içerik oluşturmak, web sitemizi arama motorlarına göre optimize etmek, arama motorlarını memnun etme çabasından ziyade ziyaretçilere kaliteli içerik, hizmet sağlamak için yapılmalıdır. Çünkü arama motorları internette arama yapmak için kendilerini tercih eden ziyaretçilerine en iyi siteleri göstererek daha fazla kullanılan arama motoru olmak istiyorlar.

Arama motorları içerisinde özellikle Google, her sene algoritmalarında bazı değişikliklere gitmektedir. Maksatları arama yapan ziyaretçilerine daha alakalı sonuçları listeleyebilmektir. Daha iyi bir deneyim yaşatmak için gerekli iyileştirmeleri ve değişiklikleri yaparlar. Bazen bu değişiklikler büyük çaplıdır ve çoğu siteyi etkilemektedir. Bazı değişiklikler ise küçüktür ve sonuç sayfasında yer alan sıralamalarda herhangi bir değişikliğe neden olmayabilir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.