Search engine marketing hedef kitle

SEM için Hedef Kitle Nasıl Belirlenir ?

SEM arama motoru pazarlama planı hazırlarken anahtar kelimeleri analiz ettikten sonra hedef kitlenizi belirleyerek Reklam kampanyasının yapılanmasını tamamlayalım.

Belirlediğiniz anahtar kelimeler, uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve negatif anahtar kelimeler sonrasında, sem planınızın gösterileceği kişilerin özellikleri ( yaş, cinsiyet, yer, hangi cihazlar ) belirlenmeli.

Reklam kampanyanız alakalı alakasız herkese gösterilmemelidir. Herkese gösterilmesi için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekir. Böyle büyük bir bütçeye sahip olsanız bile gösterilen reklamların size geri dönüşümü size hedeflediğiniz kazancı sağlamayabilir. Sem planınıza uygun araştırma yapılmış detaylı hedef kitle belirleme çalışması yapmalı ve bütçe – geri dönüşüm dengesini iyi kurgulamalısınız.

Hedef Kitle Belirlemenin Adımları

  1. Coğrafi Konum Belirleme : Belirli bir yerleşim alanda bulunan ve sizin anahtar kelimelerinizi aratan kişileri hedeflemenizi amaçlayan parametredir. Sem ( arama motoru pazarlama) planlamanızı belirlediğiniz konumlar dışında yer alan kişilere göstermediğiniz için hedef kitlenizin alanını ve size ulaşabilecek kişileri belirlemiş olursunuz.
  2. Zaman Dilimleri Belirleme : Reklamınızın hangi günlerde, günün hangi saatlerinde gösterilmesini ayarlamanızı sağlar.
  3. Demografik Hedef Belirleme : Arama motorları internet kullanıcılarının yaş, cinsiyet, eğitim durumu, ilgi alanları ya da diğer edinilebilir kişisel bilgilerine göre sınıflandırılabilen özelleştirmedir. Böylece hedef kitlenizi daha isabetli hale getirirsiniz.
  4. Kullanılan Cihaz Belirleme : Mobil, masaüstü, tablet gibi cihazlara hedefleme yaparak kitlenizi bir kademe daha filtreleme sağlar.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.