google reklamı için anahtar kelime nasıl olmalı

SEM için Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir ?

SEM Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

E ticaret siteniz veya işletmeniz için arama motoru pazarlama ( SEM ) planlaması için doğru anahtar kelimeleri belirlemek için farklı anahtar kelime türlerini inceleyelim. Sem çalışması yapmak için anahtar kelimeleri çeşitlerini tanıyarak bütçenizi dengeli kullanarak ön planda bulunur olmak için hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri seçmeniz daha etkili yol izlemenizi sağlayacaktır.

SEM reklam çalışmalarınızda dikkate alacağınız 4 anahtar kelime türünü tanımalıyız. Anahtar kelimeleri gruplandırarak amacımıza uygun olanlar ve amacımızdan uzaklaştıranlar olarak ayıralım. hedeflerimize uygun olarak ayırdığımız anahtar kelimeler bütçe – hedef dengesini iyi hale getirerek gereksiz harcamalardan bizi kurtaracaktır.

1 – Kapasayıcı anahtar kelimeler :

Hedeflediğiniz bir anahtar kelime olarak dekoratif yastık kelimesi seçtiğinizi düşünelim. internet kullanıcıları yaptıkları aramayı ‘’dekoratif yastık’’ aramasından farklı hangi aramalarla nasıl yapabileceklerini öngörmemiz ve bu öngörü dahilinde çeşitli arama kelimelerini reklam planınıza eklemeniz gerekir. Planınızı oluştururken çok sayıda ihtimali ele almalısınız :

  • İnternette arama yapan kişilerin kültüründe bu ürün başka bir isim ile adlandırılmış olabilir.

Örneğin; Kırlent deniliyor olabilir mi ? Köşe yastığı ?

  • Aramayı yapan kişi ürünün ismini kısaltarak yazabilir.
  • Arama yapan kişi aradığı ürünün ismini yanlış yazabilir.

Örneğin: dekoratif yastık gibi veya kırlent gibi

  • Aramayı yapan kişi ürün isminin eş anlamlısını kullanabilir.
  • Kullanıcı farklı bir ürün ismi arayarak sizin ürününüzü görmeyi bekliyor olabilir.

Tam olarak örneğimize uyar mı uymaz mı bilmem ama koltuk yastığı şeklinde arama yapabilir.

Örneğin ‘’dekoratif yastık’’ kelimesi için ‘dekorasyon yastığı’, ‘kırlent’, ‘köşe yastığı’, ‘dekoratif yastık’ gibi çeşitli arama terimleri SEM planınıza anahtar kelime stratejisi olarak ekleyin. Böylece planınıza uygun olarak kapsamlı bir reklam hazırlamış olacaksınız.

2 – Anahtar kelimenin içinde olduğu grup anahtar kelimeler :

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Long tail keywords ( uzun kuyruklu anahtar kelimeler ), bünyesinde odak anahtar kelimeleri bulunduran 3 – 4 kelimeden meydana gelen kelime öbekleridir. Anahtar kelimeyi yalın haliyle ele almak yerine anahtar kelimenin içinde bulunduğu olası yardımcı kelimelerle sorgulamaları hedefler. Rekabet açısından tercih edilme olasılığı bu anahtar kelime öbeklerinde sem dönüşüm oranlarını yükseltir.

Yine buradaki örneğimiz ile devam ederek bir kaç örnek verelim.

Nakışlı dekoratif yastık, nakışlı kırlent modelleri, en uygun kırlent fiyatları, şeklinde anahtar kelimeleri olası kelimelerle uzun kuyruklu anahtar kelimeler haline getirebilirseniz.

3 – Anahtar kelimelerin tam anlamlı farklı ifadeleri :

Gerçek anahtar kelime ile aynı yada ürünü tanımlayan sıfatlar ve belirleyici özellikler ile çeşitlendirilmesi SEM planlamanıza daha odaklı hedefleme sağlayacaktır.

Örneğin havlu kelimesinde aramalarda görüntülenmek için ‘’banyo havlusu’’, ‘’ yüz havlusu’’, ‘’bambu havlu’’; ‘’pamuk havlular’’ gibi anahtar kelimeleri SEM planınıza ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimenin tekil, çoğul, sahiplik eki v. b. çeşitleri ile planınıza eklemeniz arama motoru pazarlama sürecinizi olumlu etkileyecektir.

4 – Negatif anahtar kelimeler :

SEM anahtar kelime tercihinize hangi türden kelimler ekleyeceğimizi planladık. şimdi, hangi anahtar kelimeleri planladığımız pazarlama reklamımızdan uzak tutmalıyız? Bütçenizin planlı ve akıllıca kullanılması için arama yapan internet kullanıcılarının sizin amacınıza uymayan aramalarını sizin reklamlarınıza yönlendirmemesi gerekir.

Örneğin eğer sattığınız ürün profesyonel bir mutfak fırını ise, sizin reklamınızın ev tipi mutfak fırını arayan internet kullanıcılarına ulaşmaması gerekir ki reklamınız gereksiz yere bütçenizi sarsmasın.

Farklı bir örnek vereyim : Canlı çiçekler satıyorsanız ‘’plastik çiçek’’, ‘’imitasyon çiçekler” , “yapay çiçek” gibi aramalar da görünmek sizin işinize yaramayacaktır. Bu gibi arama yapan kişileri reklamlarınızdan ayrı tutmak için bu kelimeleri negatif anahtar kelimeler olarak tanımlayarak, bütçe dostu sem planlaması yapmış olursunuz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.