hangi renk ne alama geliyor

Renklerin Anlamları

Hangi Renk Ne Anlama Geliyor ?

Tüm renklerin kendine göre anlamı ve insanlar üzerinde oluşturduğu etkisi vardır. İnsanın ruh haline ve duygularına olan etkisi, iş dünyasında renkler ve etkileri üzerinde çok sayıda çalışma yapılmakta ve işe veya ürüne göre renk tercihi yapılmaktadır. Hangi renkler pozitifliği temsil eder , hangi renkler karanlığı, karamsarlığı ve matemi temsil eder ? Hangi renk neyi temsil eder ? Renklerin duygular üzerindeki etkileri nelerdir ?

Beyaz Renk Anlamı

 Beyaz renk ; saflığın ve yeni başlangıçların rengidir. Değerini kaybetmemiş, kutsal sayılan anlamlarına gelmektedir. Beyaz renk genel olarak insanlara ferahlığı ve aydınlığı çağrıştırır. Aynı zamanda istikrarı ve devamlılığı temsil etmesi itibariyle ofisler için de fazla kullanılan bir renktir.

Kırmızı Renk Anlamı

Kırmızı renk ; heyecanı , canlılığı , dikkati ve mutluluğu temsil eden bir renktir. İştah açar, bu nedenle gıda firmaları tarafından sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kan basıncını ve tansiyonu etkiler. Kırmızı renk aynı zamanda uyarı ve tehlike durumlarını da temsil etmek için kullanılmaktadır.

Siyah Renk Anlamı

Siyah renk ; bir renk midir , yada renksizlik midir ? Güç, kuvvet, kudret , disiplin ve özgüven temsilcisi siyah renktir. Aynı zamanda marjinal bir renktir. Siyah bütün bunların yanında matemi de ölümü de temsil etmektedir. Cenaze törenlerinde genellikle insanlar kendi matemlerini temsil etmesi amacıyla siyah renkli giyinmeyi tercih ederler. İçe kapanıklığı, karamsarlığı da aynı zamanda temsil etmektedir.

Pembe Renk Anlamı

Pembe renk ; şefkati , sevimliliği , sempatikliği temsil etmektedir. Beslemeyi, sevmeyi çağrıştırır. Koşulsuz sevginin, gerçek aşkın ve şefkatin temsili olduğu düşünülmektedir. Rahatlatıcı etkileri vardır.

Mor Renk Anlamı

Mor renk ; asil bir renk ve asaletin rengidir. Lüks hayatı, zenginliği , varlığı temsil eder. Aynı zamanda duygusallığın romantizmin ve tutkunun rengidir. Mor rengi genel anlamda yüceliği ve lüksü temsil etmektedir.

Mavi Renk Anlamı

Mavi renk ; güven ve sorumluluğu temsil ettiği gibi bilgelik ve bilgiyi temsil eder. İnsanların üzerinde sakinleştirici, dinginleştirici özellikleri bulunmaktadır. Dürüstlüğün ve doğruluğun da işaretidir. Sadakati temsil eder, saklı ve sessiz anlamları bulunmaktadır.

Yeşil Renk Anlamı

Yeşil renk ; refah, ferahlık , huzur , barış , uyum gibi anlamlara gelen yeşil renk doğanın da rengi olması nedeniyle oldukça sakinleştirici ve dinlendirici özelliklere sahiptir. Finans, maddi zenginliği de aynı zamanda temsil etmektedir. Temizliği, sağlığı, doğayı temsil eden bir renktir. Dengeyi çağrıştırır. Kalp ve beyin arasındaki uyumu sağlamak açısından oldukça önemli olan bir renktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.