Opencart 3.x SMTP Mail Ayarı Nasıl Yapılır ?

E-ticaret sitelerinde müşterileriniz ile sisteminiz üzerinden etkileşim kurmak, müşterilerinize yaptıkları işlemlerin başarılı olup olmadığını, işlemlerin hangi aşamalarda olduğunu bildirmek için opencart üzerinden mail ile bildirim gönderilir. Fakat bazı durumlarda opencart smtp ayarlarınız bu işlemleri gerçekleştirmenize imkan vermeyebilir. Nedeni ya smtp mail ayarlarını yapmamış olabilir yada ayarları yapsanız bile hosting firmalarının aldığı bazı güvenlik önlemleri edeniyle opencart sisteminizi tam olarak host ayarlarınız ile uyumlu olarak ayarlayamamış olabilirsiniz. Aşağıda öncelikle opencart smtp ayarlarını nasıl yapacağınızı sonrasında da küçük bir kaç işlem ile sisteminizi bu ayarlara uygun hale getirecek son rotuşları bulabilirsiniz.

Öncelikle Opencart admin girişi yapın ve Sistem>Mağazalar a girin E-posta sekmesini seçin ve aşağıdaki ayarları yapın. Önemli : E-mail adresiniz Mağaza sekmesindeki mail adresinizle aynı olmalıdır.

Opencart sistem>mağaza ayarlarını yaptıktan sonra cpanel>dosya yöneticisi>public_html klasöründe

\system\library\mail klasörü altındaki smtp.php dosyası içerisindeki 226. ve 228. nolu satırlardaki değerleri aşağıdaki gibi değiştirin.

226.satır fputs($handle, ‘MAIL FROM: <‘ . $this->from . ‘>XVERP’ . “\r\n”); böyleyken
226.satır fputs($handle, ‘MAIL FROM: <‘ . $this->smtp_username . ‘>XVERP’ . “\r\n”); böyle yapın.

228.satır fputs($handle, ‘MAIL FROM: <‘ . $this->from . ‘>’ . “\r\n”); böyleyken
228.satır fputs($handle, ‘MAIL FROM: <‘ . $this->smtp_username . ‘>’ . “\r\n”); böyle yapın.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra opencart mail göndermeye başlayacaktır.

Tüm bu işlemleri yapmadan önce opencart yedeğini almayı unutmayınız.