opencart degistirdigim kodlar sitede degismiyor

Opencart 3 x de değiştirdiğim kodlar sitede değişmiyor.

Eğer opencart 3 yüklü sitenizde özellikle kodlarda değişiklik yaptıysanız ve bu değişiklikleri sitenizde göremiyorsanız yapmanız gereken bir kaç farklı yöntem bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Çözümleri uygulamadan önce mutlaka yedek almanızı öneririm.

Birinci yöntem;

Kodlarda en çok değişiklik yapılan yer .css dosyasıdır. stylesheet.css dosyasındaki kodları değiştirdikten sonra yeni ayarlarınızda değişiklik göremiyorsanız yapmanız gereken en basit yöntem Ctrl +f5 yapmanız sayfanın önbellekteki eski görüntüsünü değiştirip yeni ayarladığınız haliyle yeniden yüklemesini sağlayacaktır ve yaptığınız değişiklikler görünecektir.

İkinci yöntem;

Opencart 3 de yaptığınız Ctrl+f5 sayfa yenileme işlemi durumu değiştirmiyorsa; Opencart admin paneline giriş yapın karşılama ekranında yani karşınıza çıkan ilk ekranın sağ üst köşesinde mavi kare bir buton var içinde dişli ( çark ) ikonu mevcut. Bu butona tıkladığınızda geliştirici ayarları penceresi açılacaktır. Geliştirici ayarlarında iki tane bileşen var biri Tema biri de SASS. Bu bileşenlerin sağ tarafındaki yenile butonlarına tıklarsanız sitenizdeki önbellek ( cache ) temizlenmiş olacaktır. Sitenizi tekrar açınca yaptığınız değişiklikleri görebilirsiniz. Tabi bu arada bi kere daha Ctrl+f5 yapmanızda fayda var.

Üçüncü yöntem;

Eğer bu iki yöntemde olmadı derseniz. Eklentilerde modüllerde bir kaç kod kurcaladım diyorsanız. Kontrol panelinin solundaki navigasyon menüsünden eklentilere tıklayın altındaki Modifikasyonlar sekmesine girin. Yine açılan sayfanın sağ üst tarafında bu kez 3 tane buton var. Onlardan önce turuncu renkli olan silgiye basın sonra da mavi buton olan yenileye basın muhtemelen artık kodlar da yaptığınız değişiklik sitenizde de değişmiş olacaktır. Sitenizi tekrar yenilemeyi unutmayın.

Dördüncü yöntem;

Halen bi değişklik olmadı demeye devam ediyorsanız. ( Artık hangi kodları nasıl değiştirdiyseniz. İnşallah yedekleme yapmışsınızdır. ) Bu kez Hosting firmanızın giriş panelinden cpanel den giriş yapın dosya yöneticisinden public_html ye girin daha sonra system klasörü içindeki stroge klasörününde içindeki cache klasörünü açıp içindekilerin hepsini silin. Hazır buraya kadar gelmişken de yine stroge klasöründe bulunan modification klasörünün içindekileride silin. Artık Sitenizi yenileyip değişikliklerinizi görebilirsiniz.

Buradaki izleyeceğiniz yollar kısaca şu şekilde;

public_html/system/storage…/cache içindekileri silin.

public_html/system/storage…/modification içindekileri silin.

Bundan sonra da değişmiyorsa değiştirdiğiniz kodları kaydetmeden çıkmışsınız demekten başka bir şey aklıma gelmiyor. Yada siz kodları gerçekten kaydedip değiştirmişsinizdir, fakat ya yanlış yerdeki kodları değiştirdiniz yada sitede değişiklik olan yere bakmıyorsunuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.