NFT nedir NFT nasıl yapılır

NFT nedir?

NFT (Non-fungible tokens) nedir?

NFT’ler, benzersiz öğelerin sahipliğini temsil etmek için kullanabileceğimiz dijital sertifikadır. Sanat, koleksiyon, hatta emlak gibi şeyleri dijital ortamda sertikalandırabiliriz.. Aynı anda yalnızca bir resmi sahibi olabilir ve Ethereum blok zinciri tarafından güvence altına alınırlar. Hiç kimse sahiplik kaydını değiştiremez veya var olan yeni bir NFT’yi kopyalayıp yapıştıramaz.

NFT, değiştirilemez token (jeton) anlamına gelir. Değiştirilemez, eşyalar, şarkı dosyası veya bilgisayarınız gibi şeyleri tanımlamak için kullanabileceğiniz ekonomik bir terimdir. Bunlar, benzersiz özelliklere sahip oldukları için diğer öğelerle değiştirilemez.

Diğer yandan, değiştirilebilir öğeler, benzersiz özelliklerinden ziyade değerleri onları tanımladığı için değiştirilebilir. Örneğin, ETH veya dolarlar değiştirilebilir çünkü ETH / ABD Doları ile, veya ETH / ABD Doları ile değiştirilebilir.

“Non-Fungible Token”, bölünüp parçalanamayan ve aynısından bir daha üretilmesi mümkün olmayan yani kopyalanıp çoğaltılamayan dijital varlık (token) anlamında kullanılıyor. “Fungible” olan Bitcoin ve Ether gibi kripto paralardan farklı olarak, NFT’ler benzeri olmayan dijital varlıklardır. Örneğin; Bitcoin’i veya Ether’i parçalara bölüp satın alabilirsiniz. Aynı kripto parayı kendi biriminde takas işlemi ile değiştirebilirsiniz. Ancak kendine has özellikteki NFT, başka benzeri bulunmadığı için diğer coin veya token ile takas işlemine izin vermez. NFT’nin değerini üreticisi yada yatırımcısı belirler.

NFT Mantığını biraz daha iyi anlamanız için aşağıdaki linklerden NFT örneklerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.