Bitcoin ve alt koin nasıl kazanılır

Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Nedir?

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir. Büyük çoğunluğa göre geleceğin para birimi.

Kripto para birimlerini duymayan kalmamıştır, devlet yönetiminden, büyük şirketlere kadar büyük bir kesimin dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Al – Sat işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde korumak için hash fonksiyonları ile blok zincirler kullanılır. Fiziksel olarak karşılığı yoktur.

Günümüz bankacılık sistemlerindeki gibi banka ve kredi kartları ile alışveriş yapılan veya transfer edilen paralar da sanal olarak işlem görür, işlemler yalnızca sistemde veri aktarımı meydana getirir. Gerçekte bildiğimiz elle tutulan paraları banka ve kredi kartları ile kullanmış sayılmayız. Kripto paraların çalışma sistemi de aynı mantığa sahiptir. Ayırt edici en belirgin özelliği yönetici otoriteye veya hükümetlerin denetiminde yönetilmeyen, merkezi olmayan (decentralized) sistem ile varlık oluşturur, sistemin daha güvenli olmasını bu şekilde sağlar. Blockchain ağına katılan her birim merkezin aynısıdır. Tüm işlemler dünya üzerindeki katılımcılara dağıtılmış aynı veriler ile tutulur.

Kripto Paranın Başlangıcı

Dijital para kavramı hayatımıza Bitcoin ile girmiş olsa da, Bitcoin’e öncülük eden Beenz, Flooz ve Digicash gibi bilgisayarların yaygın olarak kullanılmaya başlandığı dönemlerde geliştirildiler. Aslında iyi gidiyorlardı fakat, kendi içlerinde yönetim sorunları, sahtekarlığın önüne geçilememesi, finans kaynaklarını iyi yönetememe gibi nedenlerle işler yolunda gitmedi. Böylece, merkezi bulunmayan, herkes tarafından kayıt altına alınan ve birbirini doğrulayan güçlü şifrelenmiş büyük bir ağ zinciri birisi yada birileri tarafından akıl edilmiş. Blok zincir ve bitcoin için yaratıcıları bilinmiyor olması merkezi otoritelerce yönetilmediğine en iyi örnektir.

İlk kripto para Bitcoin’dir, 2009 başlarında Satoshi Nakamoto takma ismiyle deep web de tanıtılmaya başlandı. Satoshi Nakamato açık kaynak kodlu yazılım olarak geliştirildiği bu sistemi deep web’de mail yoluyla tanıtmaya başlamıştır. Bu güne kadar Satoshi Nakamato’nun kim yada kimler oldukları bilinmemektedir. Eğer 2000’li yıllarda bilgisayar ve internetle haşır neşir olan biriyseniz, dosya paylaşım programlarını bilirsiniz. Hemen hemen aynı sistemle çalışan Blockchain biraz daha işi ilerleterek tüm bilgileri uçtan uca şifreleyip dağıtık defterler haline dönüştürmüştür. Blockchain ağına katılan her bir birim aynı kayıtlara sahip defter tutarlar ve bir işlem emri oluştuğunda bazı defterler seçilerek işlem doğrulanıp onaylandıktan sonra tüm ağa bu bilgiler dağıtılır. 2009 yılından bugüne hatasız işlemler yapılmaya devam ediliyor.

Buraya kadar çoğu konuyu anladık yada zamanla anlayacağız. Başlangıçtan bu yana işler iyide gidiyor. Fakat bir çoğumuzun sorusu halen aydınlatılamadı. Kim Bu Satoshi Nakamoto?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.