google ilk sirada cikma
Seo

Google İlk Sırada Çıkmak İçin Ne Yapmalı ?

Google, Bing, Yahoo, Yandex ve DuckDuckGo arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir ?

 Hiçbir zaman, Google başta olmak üzere arama motorları sitenizin ilk sırada çıkmasını garanti edemez. Onlar garanti veremiyorsa SEO uzmanları da böyle bir şeyi kendilerinin yaptığını iddia edemezler. Arama Reklamları hariç.

Hangi türden web sitesi olursa olsun, etkin ve verimli sitelerin başarması gereken, Google’ın ilk sayfasında çıkmak ve çok daha fazla ziyaretçi tarafından bir çok kereler görüntülenmektir. Özellikle Google’da ve diğer arama motorlarında üst sıralarda görüntülenme metotları web sitesi sahibi kişiler ve yöneticileri tarafından bilinmeli ve web sitesi seo çalışmaları bunlara göre uygulanmalıdır.

Üst Sırada Çıkma Metotlarını şu şekilde kısaca sıralayabiliriz :

  • MetaTag (meta etiket) olarak isimlendirilen ve web sitelerinin kodlamasında <head> … </head> etiketleri arasına yerleştirilen etiketler kullanılmalıdır. Google v. b. arama motorlarına ve ziyaretçilere bu etiketler ile web sitesinin içeriği hakkında bilgiler sunulabilir.
  • Google’da üst sıralara çıkmak için mobil uyumlu hızlı tasarımlar ile mobil ziyaretçilere de telefon ve tabletlerden rahatça kullanabilecekleri farklı ekran boyutlarına uygun responsive siteler oluşturmak.
  • Henüz sayfa açılmadan ziyaretçiler siteyi terk edebilir, bu yüzden web sitenizin açılma hızı ortalamadan yüksek olmalıdır. Böylece ziyaretçilere internet siteniz erişilebilir olacaktır. Masaüstü ve mobil cihazlardan web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların beğenisi sadece hızlı açılabilen içerikler ile elde edilir. İnternet gezginlerinin memnuniyeti de Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmak için önemli bir seo çalışmasıdır.
  • Web sitenizde verdiğiniz hizmet ne olursa olsun içeriğinizin sade, anlaşılır ve sitenizin amacıyla alakalı olmalıdır. Ziyaretçiler ilgi alanlarına göre aramalarda bulunurken hangi siteyi hangi alanlarda üst sıralara çıkaracağını Google başta olmak üzere diğer büyük arama motorları algoritmaları sayesinde çok iyi bilmektedirler. Sitenizin içeriğini amacınıza göre alakalı ve bu yönde arama yapılabilecek anahtar kelimeler ile aşırıya kaçmadan düzenlemelisiniz.
  • Anahtar kelime araştırmanızı özenle yapın. İnternet üzerinde anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz bir çok site var. Anahtar kelime araçlarını ücretli veya ücretsiz olarak kullanıp internette sizin alanınız ile alakalı aramalar yapan ziyaretçilerin arama tercihleri hakkında ön görüler oluşturabilirsiniz.

Sözün en kısası; Siz özenirseniz arama motorları da internet sitenizi üst sıralarda çıkarmak için özen gösterecektir.

Unutmayın; İlk sırada görüntülenmeyi arama motorları bile garanti edemez. Sadece arama terimleriyle alakalı üst sıralarda yer edinebilirsiniz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.