eticaret yapmak için hangisini kullanmalıyım

E-ticaret için Opencart mı WordPress mi Hangisini Kullanmalıyım ?

Opencart mı Wordpres mi ?

OpenCart ve WordPress gibi içerik yönetim sistemleri sayesinde e-ticaret sitelerinin sayısı hızla artmakta ve çok fazla bilgisi olmayan kişiler bile bu gibi Platformlar sayesinde e-ticaret sitelerini kendileri kurup elektronik ticarete adımlarını atabiliyorlar. OpenCart ve WordPress’i birbirleri ile kıyaslamayı düşünürsek aslında her iki yönetim paneli birbirinden oldukça farklı sistemlerdir. OpenCart kullanıcılara e-ticaret özellikleri sunan bir içerik yönetim sistemidir. Benim tabirimle doğuştan eticaret uzmanı. WordPress ise sadece içerik yönetim sistemi olup herhangi bir e-ticaret sitesi özelliği sunmamaktadır. Fakat WordPress’in en çok tercih edilen eklentileri arasında olan WooCommerce sayesinde WordPress ile yönetilen sitelere e-ticaret sitesi özellikleri kazandırılmaktadır. Her iki içerik yönetim sistemi ücretsizdir.

OpenCart

2008 yılında kullanılmaya başlanan OpenCart açık kaynak kodlu bir e-ticaret yönetim sistemidir. Uzun süredir kullanılan sistem küçük, orta, büyük hatta uluslar arası işletmeler için bile mağaza içerik yönetimi imkanı sunmaktadır. OpenCart’ın kolay kullanım özelliği tercih sebeplerinden biridir. İyi bir çözüm sunan sistem e-ticaret sitesi için ihtiyacınız olabilecek özelliklerin çoğunu bünyesinde barındırmaktadır. OpenCart ile e-ticaret siteleri hazırlamak ve bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken özelliklerin tamamını kullanmak mümkündür. Ayrıca tema, ek özellikler ve çeşitli eklentiler de rahatlıkla kullanılabilir. OpenCart ile kullanıcılar bir çok mağaza tek bir sistemde kullanabilirler. Tek bir arayüzü kullanarak birden fazla mağazayı yönetmek oldukça büyük avantajlar sunar. 

WordPress

Opencart’a göre daha öncesinde hizmete giren WordPress günümüzde dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Yayında olan her 3 internet sitesinden 1’i WordPress altyapısını kullanmaktadır. Ayrıca; WordPress aslında bir e-ticaret platformu değildir fakat WooCommerce eklentisi ile wordpress ile hazırlanan siteler bir e-ticaret sitesine dönüştürülür. 2011 yılında WordPress için e-ticaret altyapısı eklentisi olarak sunulan WooCommerce WordPress sistemini tam anlamıyla bir e-ticaret sitesine dönüştürebilmektedir. Açık kaynak kodlu WooCommerce’in de ücretsizdir ve WordPress gibi tema ya da eklenti desteğine sahiptir. WooCommerce ile e-ticaret sitesi kurabilmek için öncelikle WordPress sitesi kurulumu yapmak gerekir. Bu nedenle WooCommerce ile her seferinde tek bir mağazayı yönetilebilirsiniz.

Site Tasarımı

OpenCarte-ticaret sistemini oluşturmak için gerekl düzenlemeleri kurulum aşamasında yapmakta ve örnek sayfa tasarımları sunmaktadır. Site teması için ücretli ve ücretsiz tasarımlar kolayca sisteme entegre edilebilir. Ancak ücretsiz tasarımlar birbirine benzerlikler gösterir ve pek fazla yoktur. İyi bir görünüme sahip tema yaklaşık 45-70 $’lık bir bütçeyle satın alınabilir. OpenCart gibi WordPress içinde hazırlanmış birçok tema bulunmak kolaydır. WordPress’in popüler oluşu çok sayıda ücretsiz temanın piyasaya sunulmasına neden olmuştur. OpenCart ve WordPress internette alışveriş sitesi kurulum aşamalarını kolay hale getirerek kullanıcılara e-ticaret sitesi kurup yönetmelerini sağlamaktadırlar. Her iki sistem ücretsizdir ve birbirinden farklı çeşitlilikte seçenekler sunarken site tasarımını kendi isteklerinize göre düzenleyip esnetmeniz konusunda WordPress biraz daha fazla özelliğe sahiptir diyebiliriz. 

Özelleştirme

E-ticaret sitelerinin başarılı olma kriterleri ön planda yer almak, diğer sitelerden farklı görünmek ve kullanıcıyı kolay bir şekilde sonuca yönlendirmektir. OpenCart 25.000’den fazla eklenti ve modülleri sayesinde sitenin özelleştirilmesi konusunda kullanıcılar önemli kaynaklar sunmaktadır. Ayrıca e-ticaret işiniz büyüdükçe aynı sistem üzerinde farklı mağazaların açılması da önemli avantaj olarak düşünülebilir. Bu şekilde var olan mağazalarınız tek bir kontrol panelinden yönetilmekle beraber ayrıca eş zamanlı olarak senkronize halede getirilebilirler. Diğer taraftan ise WordPress’in kendi eklentilerinin yanında WooCommerce’in de eklenti mağazası yer almaktadır. Kullanıcıların özelleştirmeye ihtiyaç duydukları noktalarda daha fazla seçenek anlamına gelmektedir. Bazı basit işlemler sayesinde WordPress altyapılı sitenin görünümü daha benzersiz hale getirilebilmektedir.

Mağaza Yönetimi

Mağazalarınızın genel performans istatistiklerin yanında OpenCart’ın yönetim paneli e-ticaret için gerekli olan tüm özelliklere de ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Sistem üzerinden sınırsız kategori ve ürün eklenebilmektedir. Fiziksel ürünlerin yanı sıra dijital ürün satışı da sunmaktadır. 40’dan fazla ödeme yöntemleri ve sizinde ekleyebileceğiniz modülleri sayesinde ödeme seçeneklerinde çeşitli çözümler sunulmakta. WordPress’in WooCommerce eklentisi de benzer yönetim sistemine sahiptir. Kısaca her iki yönetim sistemi yönetim için gerekebilecek bütün araçları desteklemektedir. Fakat OpenCart’ın öne çıkan özelliği birçok mağazanın tek bir yönetim panelinden yönetilebilir olmasıdır. 

Hangisini Tercih Etmeli?

Hosting şirketleri her iki sistem için de tek bir tıkla otomatik kurulum sağlamaktadır. WordPress altyapılı siteyi e-ticaret sitesi haline dönüştürmek için WooCommerce eklentisi kurulumu yapılması gerekir. Basit sosyal medya takibi gibi ek özelliklerinden dolayı WordPress kullanıcılar arasında biraz daha kolay kullanımlı bulunmakta. Diğer taraftan OpenCart büyük mağazalar ya da gelecekte büyümeyi amaçlayan e-ticaret siteleri için önemli bir seçenektir. Opencart daha profesyonel, WordPress daha kolaydır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.