eticaret b2b b2c c2c nedir

E ticaret çeşitleri nelerdir ?

E-Ticaret ‘te Farklı Yöntemlerle İnternetten Satış Yapmak

İnternette ticaret yapan e ticaret siteleri içinde bulunan taraflar itibari ile aşağıdaki başlıklarda gruplanabilirler. Eticaret siteleri aynı anda birkaç eticart modelini sitelerinde uygulayabilirler.

B2C ( Business to customer – İşletmeden Son tüketiciye )

İnternette e-ticaret faaliyetlerinde en çok bilinen eticaret yöntemi B2C (Business to customer – işletmeden müşteriye) sistemidir.

B2C eticaret sistemi, daha çok internette doğrudan son kullanıcıya satış yapan internet pazaryerleri ve sanal mağazalar ile gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden Perakende mağazacılık ifadesi B2C yerine kullanılabilen ifadedir. B2C sisteminde müşteriler ürünleri bir işletmeye ait e-ticaret sitesinden ya da firmanın ürünlerini sattığı ve diğer işletmelerin ürünlerinin de satışa sunulduğu pazaryerleri veya sanal mağazalardan sipariş verirler. Bu türdeki sitelerde müşteriler siparişle birlikte, ödeme için kredi kartı bilgilerini de elektronik ortamda web sitesine gönderir. Satılan ürünün ödeme işlemi sanal pos denilen, internet aracılığı ile kredi kartından alışveriş işlemini tamamlamaya olanak sağlayan oldukça güvenli ve gizlilik sistemleri gelişmiş ödeme altyapıları ile kolayca yapılır. Sanal pos sistemi, POS cihazlarının Internet’e göre ayarlanmış şeklidir. Sanal pos sistemi, bankalar aracılığıyla işlem gören bir sistem olduğundan, e-ticaret sitesinin bu ödemeler için sanal pos hizmeti veren bankayla e-ticaret sözleşmesi imzalaması gerekmekteydi. Artık bunun yerine aracı kurumlar eticaret için ödeme hizmeti vermekte ve tek tek bankalarla anlaşma yapmanıza gerek kalmamaktadır. Tercihe göre EFT veya havale ile ödeme imkanı ve kapıda ödeme sistemleri de mevcuttur.

B2C Alışveriş sisteminin; Haftanın 7 günü, günün 24 saati sipariş alabilme ve ürün satışı yapabilme kolaylığı vardır. İnternet müşterisi ile aracılar olmadan doğrudan ulaşabilme, Site yazılımındaki geri bildirim sistemi ve interaktif uygulamalar sayesinde müşteri istek, talep ve şikayetlerini takip edip analiz edebile fırsatı, Dünyaya açılabilme ve rekabet edebilme gibi birçok avantajı vardır. Pazarlama faaliyetleri için gereken personel, zaman, dükkan kirası ve araç maliyetlerini minimuma indirebilme , Müşteri yönünden alışverişte zaman, mekan gibi zorunlulukların ortadan kalkması. Ayrıca alışveriş sürecinin kısa süreler içinde tamamlanması gibi avantajları vardır.

Genel anlamda B2C pazarında oluşan başarı daha kolay nakti geri dönüşümlere neden olur. Satılan her ürünün ve müşterilerin tüm istatistiği size doğru ve karlı bir yol izlemenize yardımcı olur.

B2B ( Business to Business – İşletmeden İşletmeye )

B2B’nin eticaret sitesinin anlamı, şirketlerin internet üzerinden birbirine mal ve hizmet satmasındır. Fakat B2B sitelerinin işlevi, bununla sınırlı değildir. Şirketlerin birbirleri arasında bilgi alışverişi yapmasını, finansal işlemler gerçekleştirmelerini de olanaklı hale getirmektedir. Tüm bu işlemler internet üzerinden gerçekleştiği için, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde işlerler.

B2B pazarı daha dar bir kesime seslenmesine rağmen, hem iş yapan firmalar arası işlem yükü hem de özel işlerlik açısından B2C´ ye göre daha etkin, kapsamlı ve teknik bir yapıya sahiptir. B2B daha çok sektörler arası bir ağı temsil eden kavramdır. B2B modeli bayilik sisteminde de çok tercih edilen bir yöntemdir. İşletmelere bayi ağını genişletmek ve daha fazla bayiye daha etkin hizmet vermek gibi önemli avantajlar sunar. B2B sitelerinin bir başka işlevi, internetteki ticaret sürecini kısaltmasıdır. Milyonlarca şirketin yer aldığı internette, ticaret yapmak için en uygun şirketleri arayıp bulmak, iğneyle kuyu kazmaya benzer.

B2B siteleri, işte bu noktada devreye girerek, alıcı ve satıcıyı bir araya getirir . B2B siteleri, alım satım sürecinde bütün işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirmenize olanak tanıdığı için, maliyetlerinizi göz ardı edemeyeceğiniz oranda azaltırlar. B2B siteleri aracılığıyla maliyetleri azaltmanın asıl yolu, ürün ya da hizmet tedarik edilmesinde de elektronik pazaryerlerini kullanmaktır. Ürün ya da hizmetin tedarik edilmesi, bütün seçenekleri görerek, en düşük fiyatı sunan şirketleri inceleyerek gerçekleştirmek, tedarik zincirinizin yarattığı maliyetlerin, şaşırtıcı oranlarda azalmasına yol açar.

C2B ( Consumer to Business – Son Tüketiciden İşletmeye )

Şirketten tüketiciye e-ticaret modelinin tam tersi olan tüketiciden şirkete (consumer to business) e-ticarette, tüketiciler mallarını şirketlere satıyorlar. Bu model geleneksel ticaret yöntemi olan şirketlerin tüketicilere ürün sunmasından da farklı işliyor. Bu modele daha çok kişisel bloglarda ya da internet forumlarında rastlamak mümkün oluyor.

C2C  ( Consumer to Consumer – Tüketiciden Tüketiciye )

Türkçe’de tüketiciden tüketiciye e-ticaret modeli anlamına gelen C2C’de tüketiciler üçüncü parti bir aracıyla internet üzerinden alım-satım yapabiliyorlar. Üçüncü parti genellikle satılan ürünler üzerinden belli bir komisyon alır. Bu sitelere örnek olarak açık arttırma ya da ikinci el eşya alım-satımı yapılan internet siteleri örnek gösterilebilir. Bu tür eticaret siteleri pazaryeri siteleri olarakda adlandırılırlar.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.