blockchain blokzinciri

Blockchain (Blokzincir) Nedir ?

Blockchain Nedir?

Blockchain herhangi bir merkezi yapısı bulunmayan ve kişi yada kişilere bağlı değildir. Blockchain yapısını bu sisteme başlanmış bilgisayarlar oluşturmaktadır. Blockchain sisteminde yer alan bilgisayar sistemleri herhangi bir işletmeye veya kişilere bağlı değildir. Her bir bilgisayar sistemi de blockchain ‘nin sahibi de değildir. Sadece blockchain’in bir parçası ve anonim olarak mevcutturlar. Yapılan block oluşturma işlemi bu ağa dahil olan bilgisayar tarafından mining (madencilik) adı altında yapılmaktadır. Blockchain sadece kendi ağına dahil olup madencilik yapan birimler tarafından block oluşturma ve bu block’ları birbiri ardına zincirleme halinde ekleme kuralları çerçevesinde birbirlerini doğrulayarak yaparlar. Böylece blockchain ağı dışından gelecek bir müdahale tamamen engellenmiş olur.

Blockchain, bu sayede internet üzerindeki diğer geleneksel sistemlerin yaptığı gibi tüm verilerin bir noktada toplanması yerine bir çok farklı bilgisayara ve farklı konuma verileri dağıtmaktadır. Blockchain sistemini oluşturan her bir bilgisayar hem verileri depolar hem de verileri doğrular. Böylece bu veriler dışarıdan değiştirilemez, yok edilemez. Değiştirilmesi veya silinmesi hatta yeni verilerin sistem dışından eklenmesi için tüm sistemde madencilik yapan bilgisayarları tek tek bulup işlem yapmanız ve aynı zaman da da diğerleri tarafından da doğrulatmanız gerekir. Kısaca imkansızdır.

Blockchain veri tabanı, herkese açık bir sistem olarak kurulmuştur. Herkes bu ağa kolayca dahil olabilir. Bu da blockchain sistem kontrolünün herkese açık şeffaflığı ile yapılmaktadır. Oluşturulan blok içinde kayda giren işlemi, cüzdan adresini, Transaction ID yani transfer kodunu ve miktarını herkes tarafından doğrulanabilir hale getirir.

Blockchain sisteminde aynı işlemi kopyalayıp çoğaltamazsınız. Mevcut ağdaki kullanıcıların cüzdan adresleri, işlemler gerçekleştikçe blockchain sistemi tarafından kaydedilir. Aynı işlem iki kere tekrarlayamaz. Kayıt işlemi tüm ağa dağıtılır ve artık değiştirilmesi ve çoğaltılması hatta silinmesi imkansızlaşır. Bunu Dağıtık defter de denilir. Kısaca ağda ki defterlerin hepsi aynıdır ve birbirlerini doğrularlar. birini değiştirmeye kalksanız milyonları bulan sayıdaki ağa bağlı olan diğer bilgisayarlar tarafından doğrulanmadıkça değiştirilemez.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Türkçe olarak “Blok Zincir” şeklinde kullanılmaktadır. Yapılan her işlem için blockchain ağında kriptografik karşılığı bulunur ve gerçekleşen işlem blokları tamamladığında yeni blok oluşturulur. Blokların birbirlerine önceki bloğun kodlarıyla bağlı olduğu işlemlerin bu şekilde zincir blok ağları ile devam etmesi şeklindedir.

Bloklar tamamlandığında “Hash” kodu oluşturulur ve sonraki blok kendinden önceki “Hash” koduyla yeni blok oluşturur. “Hash” kodu ile kopya blok oluşması engellemiş olur.

Blockchain ağı sayesinde coin gönderme işleri, bankalarla gerçekleştirilen işlemlere bakılınca hem daha ucuz, hem de daha hızlı ve güvenli olmaktadır. Koin cüzdanınızdan emir verdiğiniz gönderim blockchain ağına kaydedilir. Koin cüzdan adresiniz, gönderim yaptığınız alıcı cüzdan adresi ile gönderilen koin miktar detaylarını içeren gönderiminize ait bir İşlem Kimliği (Transaction ID) kodu oluşturulur.

İşlem Kimliği kodu ile transfer işleminizi takip edebilirsiniz. Transaction ID kodu ile transferinizin ayrıntılarını blockchain ağında görebilirsiniz. Alıcı ve gönderen cüzdanları, gönderilen miktar, ağdaki onaylanma sayısı, hangi blokta yer aldığı ve ödeyeceğiniz işlem (fee) ücreti gibi ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Blockchain Avantajları

Blockchain ağının sağladığı avantajları bir kaç maddede sırlayabiliriz :

  • Merkezinin olmayışı ve kişi / kişiye bağlı olmayışı yapılan işlemlerin güvenilir, masraflarının az olması ve diğer yöntemlere göre hızlı işlem yapılmasına imkan sağlamaktadır.
  • Blockchain üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin denetlenebilmesi ağ sistemi üzerinde yapılabilecek dışardan müdahale ve sahtekarlığın önüne geçmektedir.
  • Blockchain sistemi ile ilgili verilerin dağınık şekilde bir çok cihazda kayıt altına alınması dışarıdan gelebilecek saldırıları engeller, güvenli sistemler sunar.
  • Yapısında matematiksel formüllere yer vermesi ve otomatik bir şekilde çalışması nedeniyle hatasız çalışabilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.