ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler
Seo

Backlink Nedir, Nasıl Yapılır ?

Backlink Nedir? 

SEO ayarları çalışmalarında en önemlisi backlink, websitenin hızlıca (google, yandex ve bing) arama motorlarının sonuç sayfalarında ilk sıralara çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda google sık sık index almaya başlıyor.

SEO ayarlarında en önemli adımlardan ve site dışı seo ayarı olan backlink, websitesinin başka bir siteden aldığı bağlantıdır. Başka sitelerden websitenize link verilmiş olur. Web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlar. Bu nedenle, websitesi tasarımı yapanlar için arama motorlarındaki ilk sıralara çıkmak için çok faydalı site dışı seo işlemlerinden sayılmaktadır.

Arama motorları, websitesini ilk sıralara çıkarmak için birçok özelliğe bakarak sıralamaları yaparlar. Arama motorlarının backlink sayınıza ne kadar önem veriyor ve arama motorlarında ilk sıralara çıkmanızda yüzde kaç etki ediyor tam olarak bilinmiyor olsa da ne kadar çok ve kaliteli sitelerden backlink alırsanız o kadar iyi sonuçlar elde edeceğinizi deneyip görebilirsiniz.

Backlink Nasıl Olmalı ?

Backlink en başta doğal olmalı, arama motorlarında ilk sayfalara yükselmek isteyen websitelerinin kendileri için backlink oluşturmak için backlink satın almak, bot kullanımı, çok sık ping yollama gibi yapay yollardan uzak durmaları gerektiği anlamına gelir. Backlink bağlantıların değeri, çok sayıda olmasından daha iyidir.

Backlink çalışması nasıl yapılmalıdır ?

Başka sitelerden link edinmenin, arama motorlarınca alınan backlinklerin arama sonuçlarında nasıl bir etkide bulunduğunu iyi kavramak gerekir. Link aldığınız web sitesinin yazılarında sizin sitenize bağlantı varsa, arama motorları web sitesinin içeriğiyle alakalı olmasına ve farklı bağlantılardan daha fazla tıklanmasına neden olacağını varsayar. Sonuçta o sitede sizin sayfanıza yada sitenize bir yönlendirme var. Daha başka backlink için altbilgiler veya kenar sütunlarında da web sitenizin linkleri yerleştirilebilir.

Kalitesi düşük linkler ve spam tehlikesi

Arama motorları tarafından ilk sıralarda gösterilmeyen web sitelerinden veya web sayfalarından bağlantıların alınması, backlink kalitesi düşük kaynaklar, uygunsuz ve spam siteler olmaları nedeniyle sizin web sitenizi de daha gerilere çekebilir. Sizin web sitenizin içeriği ile alakalı olan ve bu konularda söz sahibi sitelerden link almak arama motorlarının sizi zamanla yükselen arama trafiğiyle üst sıralara çıkarmasına neden olacaktır..

Dofollow nedir ?

Hiçbir şey yapmadığınızda tüm linkler dofollow şeklindedir. Web sitesi için , bir dofollow link oluşturmak için bir işlem yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Dofollow takip et anlamına gelir. Sonuçda sitenizin arama motorları tarafından en çok takip edilen olmasını istiyoruz. Bazen hiçbir şey yapmamak daha iyi.

Nofollow nedir ?

Nofollow, arama motorlarının sitenizi ziyaret eden botlarına, oluşturulan linkin arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilememesi için kullanılan bir HTML etiketidir. Bu etiket sayesinde kalite seviyesi bilinmeyen web sitelerinin linki verildiğinde arama motorlarındaki sıralamasının düşmemesi sağlanır. Nofollow takip etme anlamına gelir.

Dofollow ve Nofollow arasındaki fark nedir ?

Nofollow link özelliği, arama motoru botunun linki takip etmesini engeller. Linke nofollow etiketi eklendiğinde o sitenin sizin web sitenize bir etkisi olmaz. Genelde arama motorları bu etikete dikkat ederler. Bu nedenle kaynağını bilmediğiniz bağlantılar için link verirken bu özelliği kullanmanız tavsiye edilir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.