anahtar kelime web sitesi seo icin onemi
Seo

Anahtar Kelimelerin SEO İçin önemi nedir ?

Anahtar Kelimelerin SEO İçin önemi nedir ?

Anahtar kelimeler, arama motorları ayarlarınız ( SEO ) stratejileriniz için olmazsa olmazlardandır. Özellikle anahtar kelime konusuna, daha fazla istatistiki bilgilerle yaklaşımda bulunmalısınız. Öncelikle, var olan ziyaretçileriniz ile başlayın. Hangi aramaları yapıyorlar, arama motorlarından hangi bilgileri istiyorlar? İnternet sitenizi her ziyaretçi için farklı biçimlerde optimize edemezsiniz. İşte bu yüzden çok belirgin arama terimlerini tercih etmeli ve hangi kelimeleri optimize edeceğinize karar vermeniz gerekir. Aklınızda olsun sıklık, rekabet ve alaka Anahtar kelimeleri belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli 3 kriteriniz olsun. 

Anahtar kelime seçimi yaparken ziyaretçilerinizin sıkça yaptıkları aramaları, yapılan aramaların genel olarak internette yaygınlığı yani rekabet durumu ve aramaların siteniz ile olan alaka yüzdesini inceleyip, hangisinin sizin sitenizin hedef kitlesine uygun olduğunu anlayabilirsiniz. Böylece anahtar kelime seçiminizi bu kriterlere uygun fikirler üzerinden yürütebilirsiniz.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; İnternette arama yapan kişinin nevresim takımlarına eticaret sitelerinde göz gezdirdiğini düşünelim. Nevresim takımı şeklinde bir arama oldukça fazla bir rekabet içindedir. Sizin sitenizin bu rekabet ortamında arama motorlarının üst sıralarında listelenmesi zor olacaktır. Fakat bu anahtar kelimeyi biraz açarak, detaya girerek, alaka düzeyinde bir seviyeye çekersek web siteniz ile daha alakalı ve bir o kadarda rekabet seviyesi yükseltilmiş olur.

Buna da açıklık getirmek gerekirse; Sitenizde anahtar kelime çalışması için Ranforce Nevresim Takımı veya Pamuk Saten Nevresim Takımı gibi hem alaka düzeyi hem de rekabet oranı yüksek anahtar kelimeler oluşturmuş olmanız sizin sadece nevresim takımı araması karşında alacağınız sonuçtan kat be kat daha iyi bir seo çalışması olacaktır.

Anahtar kelimeler araştırılıp, en iyi sonuçları elde etmeye yönelik tercih edilen kelimeler SEO ayarlarının en önemli bileşenlerindendir. Tüm bu tercihler sitenizdeki ziyaretçilerinizle olan etkileşimin geliştireceği bir süreçtir. 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.