alexa kullanımı faydaları

Alexa Sıralama Artıları ve Eksileri Nelerdir ?

Alexa Sıralaması Site Değerini Nasıl Etkiliyor ? Alexa’nın Artıları ve Eksileri Nelerdir ?

Alexa sıralama verileri siteniz yada rakip siteleriniz hakkında ayrıntılı bilgiler sunmayabilir. İnternet üzerindeki takip edebildiği ve toplayabildiği veri yaklaşık olarak % 3’ü biraz karşılayabilir. Alexa verileri size ancak kapsamlı ve diğer araçlarla birlikte incelemeniz, verileri karşılaştırmanız ve analizler yapmanız durumunda işinize yarar hale gelir. Alexa Traffic Rank avantajları ve dezavantajları hakkında birkaç inceleme yapalım ve daha faydalı veriler çıkarmamızı sağlayalım.

Alexa Avantajları

 • SEO çalışmalarınızın performansı hakkında sitenizin ölçeklenebilir popülerliğini yaptığınız çalışmaların işe yarayıp yaramadığını değişen verilerle biraz olsun anlamlandırabilirsiniz. Global ve bölgesel değerleri seo çalışmalarınızın öncesi ve sonrası olarak ele alabilirsiniz.
 • Sitenizde reklam yayınlayarak para kazanıyorsanız, yüksek bir Alexa sıralamasını reklam ücretlendirmesinde reklam verenlerinize bir ölçek olarak gösterebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin web sitelerinin trafik değerlerinie bakarak sizinle en yakın rakibiniz arasındaki farkı hızlıca hesaplayabilir, daha doğrusu kıyaslayabilirsiniz.
 • Daha yüksek trafik değeri sitelerde makalelerinin yayınlanmasını isteyen kaliteli yazarları sitenize çekebilirsiniz.

Dezavantajları

 • Subdomain ( altalan adı ) ve Subfolder ( alt klasörler ) ana domain’e bağlı kabul edilir. Verilerde bazı yalnışlar ve değer kayıpları olabilir.
 • Elde edilen veri, sadece alexa toolbar yüklü olan browser ziyaretçileriyle sınırlıdır. Yüksek trafik değerine sahip olması gerekirken düşük trafik değeri ile sıralamada yer almanız oldukça mümkündür. Olabildiğince ziyaretçilerinize daha sonraki ziyaretlerinde sitenize değer katmalarını sağlamak için alexa toolbar ile tanışmalarını sağlayabilirseniz harika olur.
 • Alexa sıralaması yanıltıcı işlemler ile manüple edilmeye açıktır. Sıralamanızı kesin bir dille değil, sadece bir fikir veren bilgi olarak göz önünde tutmalısınız.

Alexa Sıralaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir ?

Alexa’nın sıralama yöntemleri hakkında bir çok şey söylenebilir. Hangi bilgiler doğrudur hangileri abartıdır ince ayrıntılarını tam olarak işin içinde olmadığımız için biraz zor anlarız. Fakat temel sıralama etkenleri vardır. Aşağıdakiler gibi.

 1. Geri gelen ziyaretçiler : Alexa önemli faktör olarak sitenizi ikinci kez ve daha fazla kereler ziyaret eden ziyaretçilerinizdir. Sitenizi aynı IP adresleri görüntülüyorsa ziyaretçilerinizin tekrar geri gelişi önemli bir trafik değeri olarak işlenir. Siteniz internet kullanıcıları arasında bilinirliği yükseliyor demektir.
 2. Sitede geçirilen süre : Sitede geçirilen sürenin uzunluğu yada kısalığı Alexa adına değerlendirilmesi gereken önemli etkenlerden biridir. Siteyi ziyaret edenler ne kadar uzun süre sitede kalırsa Alexa için sitenizin içeriği kaliteli olduğu anlamındadır.
 3. Sayfa Başına Görüntülenme : Ziyaretçilerin siteyi hemen terk etme oranı ne kadar düşükse siteniz kalite bakımından Alexa’nın gözünde değerlidir. Bu değeri sitenizin diğer sayfalarına yapılan gezinmeleri inceleyerek belirler. Eğer ziyaretçinize diğer sayfalarınızı da gezinmeye teşvik edebiliyorsanız. Siteniz trafik değeri yüksek olacaktır. Makalelerinizde diğer sayfalarınıza iç linkler vermeniz işinize yarayabilir.
 4. Tekil ziyaretçi sayısı : Trafik değerinizi son 3 aya göre aldığını biliyoruz ve oldukça uzun bir süredir. Eğer bu süre zarfında sadece 1 kere yapılan ziyaretlerin oranı yüksekse trafik değeriniz düşebilir. Çünkü spam ziyaretler genelde tekil ziyaretçi ayak izi bırakır. Yani Sahte girişler tekrarlanan giriş özelliği göstermez ve süreleri de oldukça kısadır. Site trafiğinizin değerini belirlemede az da olsa etkisi olacaktır. Olumsuz etki olacağından otomatik hit programlarını tercih etmeyin.
 5. Yer İmleme : Ziyaretçilerinizden imleme sitelerinde paylaşılan linkleriniz Alexa tarafından değerli veri olarak derecelendirmeye etken olarak hesaplanır. Doğal imlemeler sitenizin alexa trafik değerinize katkısı fazlasıyla artı katacaktır.

Netice’de Alexa’yı sadece fikir edinebileceğiniz 3 aşağı 5 yukarı veri olarak ele alın. Ortala öngörü edinebilmeniz için iyi bir araçtır. Diğer araçlar ile birlikte iyi bir analiz sürecine katkı sağlar. Fakat kesin bir seo değeri vermeyecektir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.